Главна страница

Добре дојдовте на Википедија

слободната енциклопедија што може секој да ја уредува
имаме 130.785 статии на македонски јазик
Избрана статија за оваа седмица
Soviet Union-1964-stamp-Vladimir Mikhailovich Komarov.jpg

Владимир Комаров (1927 – 1967) — советски космонаут, тест-пилоот и инженер, којшто бил еден од првата група на космонаути избрани во 1960 година. Тој бил еден од најискусните и најдобро обучени кандидати коишто биле примени во Првата група на космонаути на СССР.

Во два наврата за време на неговото учество во програмата било потврдено дека Комаров е медицински неспособен за обука или лет во вселената, но неговата упорност и одлични вештини и знаења како инженер му овозможиле да продолжи да има активна улога во програмата. За време на неговата работа во Центарот за подготовка на космонаути (руски: Центр Подготовки Космонавтов), тој дал придонес во дизајнирањето на вселенско летало, обучувањето на космонаути и нивна оценка, како и во односите со јавноста. Најпосле, тој бил назначен да раководи со првиот советски повеќечлен екипаж „Восход 1“, којшто содржел бројни технички новини во Вселенската трка. Комаров подоцна бил задолжен со задачата да раководи со „Сојуз 1“ како дел од обидот на Советскиот Сојуз да победи во битката за освојување на Месечината.

Неговиот лет со „Сојуз 1“ го направил првиот човек којшто летал во вселенското пространство повеќе од еднаш, а по судирот на „Сојуз 1“ при враќањето од вселената на 24 април 1967 година и првиот човек којшто загинал за време на лет во вселената. Добитник е на бројни награди и одличја, а во два наврати бил одликуван со орденот Херој на Советскиот Сојуз. Во негова чест биле наречени бројни објекти, улици, астероид и кратер на Месечината. Неговото име се споменува и во бројни уметнички творби, а неговиот лик е отсликан на потештенски марки издадени во повеќе земји низ светот. (Дознајте повеќе...)


Слика на денот
Münster, LBS, Funktionsskulptur -- 2021 -- 9801.jpg
Скулптурата „Издувна пластика“ (Abluftplastik) од Фридрих Гресел, 1971 г. Минстер, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Дали сте знаеле…

Занимливости од содржините на Википедија:

Знамето на Шкотска
На денешен ден…

Денес е 2 октомври 2022 г.

Настани:

1187 Султанот Саладин го освојува Ерусалим по 88 годишно владеење на Крстоносците, што било повод за Третата крстоносна војна.
1535 Пловејќи низводно по Сент Лоренс, Жак Картие пристигнал до селото на Ирокезите Хошелага, денешен Монтреал во Канада.
1608 Пред Државниот совет во Хаг, холандскиот оптичар Ханс Липерсхеј го демонстрира првиот употреблив телескоп. Познатиот Галилеј првиот вков далекуглед го употреби кон ѕвезденото небо, а Коперник и Њутн го усовршија толку многу што тој стана незаменлив инструмент во науката.
1935 Фашистичка Италија ја нападна Етиопија, една од ретките независни држави во Африка.
1944 Нацистите го задушуваат Варшавското востание.
1990 Киднапираниот кинески Боинг 737, слетувајќи на кантонскиот аеродром, се урива во два други авиона, убивајќи 132 лица
1991 Сите странски средства за информирање оценуваат дека „Белград почна нова воена офанзива“ (против Хрватска) и Југославија повторно е на работ на општа граѓанска војна.
1992 Во Рим, пред италијанскиот Парламент познат под името Монтециторио се одржаа протестни манифестации во полза на признавањето на Република Македонија.

Родени:

1452 Ричард IIIанглиски крал.
1847 Паул фон Хинденбурггермански офицер и политичар.
1852 Вилијам Ремзи — шкотски хемичар.
1869 Махатма Гандииндиски национален водач.
1890 Граучо Маркс — американски глумец.
1904 Греам Гринбритански писател.
1913 Карл Милер — германски фудбалер.
1924 Хиџет Рамадани — македонски и југословенски правник и политичар.
1935 Омар Сивориаргентински фудбалер.
1943 Паул ван Химст — белгиски фудбалер.
1949 Ричард Хел — американски рок-музичар.
1951 Стинг — британски музичар и глумец.
1967 Томас Мустер — австриски тенисер.
1967 Френки Фредерикс — намибиски атлетичар.
1968 Јана Новотна — чешка тенисерка.
1980 Горан Богдан — хрватски глумец.
1984 Горан Попов — македонски фудбалер.
1986 Мичел Докер — австралиски велосипедист.
1987 Матијас Кардасио — уругвајски фудбалер.
1988 Иван Зајцев — италијански одбојкар.
1991 Роберто Фирмино — бразилски фудбалер.
1992 Алисон — бразилски фудбалски голман.
1997 Тами Абрахам — англиски фудбалер.

Починале:

1629 Антонио Цифра — италијански композитор
1264 Папа Урбан IVримски папа.
1804 Никола Кињо — француски изумител, конструктор на првото самоодно парно возило.
1850 Сара Бифен — англиски уметник.
1927 Сванте Арениус — шведски физичар.
1962 Борис Ј. Букреевруски математичар.
1965 Оскар Ланге — полски економист.
1968 марсел Дишан — француско-американски сликар и писател.
1973 Паво Нурмифински атлетичар.
1985 Рок Хадсон — американски глумец.
1991 Димитријцариградски патријарх.
2001 Франц Библ — германски композитор
2007 Катерина — грчка принцеза.
2017 Том Пети — американски рок-музичар.
Што е Википедија?

Википедија е енциклопедија напишана преку соработка на многу од нејзините читатели. Таа е посебен вид на мрежно место, наречено вики, што го прави придонесот кон неа брз и лесен.

Сакате да помогнете?
Започнете со нашиот вовед!

Други области
  • Селска чешма — централниот форум за дискусија на Википедија, место каде што можете да поставувате прашања и да давате коментари.
  • Портал на заедницата — проекти, ресурси и активности за сите кои сакаат да се вклучат во проектот.
  • На други јазици — Википедија е повеќејазичен проект. Освен на македонски, Википедија е достапна и на преку 300 други јазици.
Збратимени проекти

Википедија е проект на Фондацијата Викимедија — непрофитна организација која опфаќа и други проекти:

Commons-logo.svg
Ризница
Складиште на слики, снимки и други мултимедијални содржини
Wikinews-logo-51px.png
Викивести
Вести со права за слободна употреба
Wiktionary-logo-51px.gif
Викиречник
Речник и лексикон
Wikiquote-logo-51px.png
Викицитат
Збирка на цитати
Wikibooks-logo-35px.png
Викикниги
Учебници и прирачници со права за слободна употреба
Wikisource-logo-35px.png
Викиизвор
Библиотека на дела со права за слободна употреба
Wikispecies-logo-35px.png
Викивидови
Именик на видови
Wikiversity-logo-41px.png
Викиуниверзитет
Материјали и активности за учење со права за слободна употреба
Wikimedia-logo-35px.png
Мета-вики
Усогласување на проектот „Викимедија“
Wikidata-logo.svg
Википодатоци
База на слободни знаења
Wikivoyage-logo.svg
Википатување
Отворен туристички водич


Јазик