Wikipedia (IPA: /ˌwikiˈpiːdi.ə/, /wɪkiˈpiːdi.ə/, o /ˌˌwaɪkiˈpiːdi.ə/) è na nnciclopedia on-line libbera, mutlilengua, cu contenuto libbero, criata in modo cullaborativo â vuluntarie e sostenuta d'a Wikimedia Foundation, n'organizzazione senza scopo 'e lucro e mo' è stata pubblicata int'a 250 lengue diverze (sulo 180 so' attive e chella 'ngrese è 'a cchiù sviluppata) e cuntene piezze d'enciclopedie tradiziunale, 'e ll' almanacche, d'e dizionari geografici e d'attualità. 'O scopo è 'e crià e distribbuì na nciclopedia internazionale libbera int'a quanta chiù lengue possibbile. Wikipedia è ggià uno d'e site cchiù popolare d'o webb e tene cu cchiù 'e 60 miliune d'accesse ogne ghiuorno. 'A particularità è ca tuttu quante teneno 'a possibilità 'e scrivere e da' gratuitamente informazioni a chilli ca teneno voglia e tiempo d' 'e lleggere.

Favicon 'e Wikipedia Wikipedia
Fotografia d''o portal multilengue
Fotografia d''o portal multilengue
URLhttp://www.wikipedia.org/
Commerciale?no
Tipo 'e sitonciclopedia on-line
Registrazzionesi 'a vuò fà
Lengua299 edizziune attive (309 tutte ccose)
'O mastoWikimedia Foundation
Criato 'aJimmy Wales, Larry Sanger
'O logo 'e Wikipedia

'O nommo 'e Wikipedia vene d''a parola wiki ('nu tipo 'e sito webb collabborativo) e da enciclopedía. 'E server cchiù gruosse stanno a Tampa, â Florida, mentre ati server se' ponno truà a Amsterdam e a Seoul. 'A Wikipedia ngrese s'ingignò 'o 15 'e gennaio d''o 2001 comme derivazione 'e Nupedia, na nciclopedia fatta sulo râ esperte ca mo' nun è cchiù attiva. Mò 'o pruggietto vene purtato annanzo d''a Wikimedia Foundation, n'organizzazione senza scopo 'e lucro ca fui criata â Jimmy Wales, 'o co-fondatore 'e Wikipedia.

Wikipedia tene approsimativamente sette miliune d'articuli 'int'a 251 lengue. E' crisciuta assaje â quanno è stata criata e ogge è un d' 'e vinte site webb cchiù visitate d''o munno. Pe' vvia d''a natura aperta, nce so' sempe state critiche e dubbie si ll'enciclopedia è credibbile o no. 'O sito è stato criticato pure pecchè è suggietto d''e vandalismi, o puro pecchè pô tenè articuli scadenti o incunsistenti. Però cierti studi ca so' state fatte hanno fatto vede' ca 'sti vandalismi so' quase sempe 'e vita bbreve e ca Wikipedia è robba bbona proprio comm'e ll' ati nciclopedie.

'A storia

 
Originariamente, Wikipedia nascette â Nupedia.

Wikipedia accuminciaie â nu pruggietto p' Nupedia, n'enciclopedia onlain cu ll'articuli scritt sulamente â gente esperte. Nupedia fuie fundata 'o nove 'e marzo d' 'o 2000, sotto 'a proprietà 'e Bomis, Inc, nu portale webb. 'E personagge principali erano Jimmy Wales, 'o CEO d''a Bomis , e Larry Sanger, 'o capo-redattore 'e Nupedia. A pprimmo acchitto, Nupedia teneva na licenza tutta d' 'a soia, chiammata Nupedia Open Content License, ca poi addivintaje GFDL.

'O 10 'e gennaio d' 'o 2001, Larry Sangger proponette â mailing list 'e Nupedia 'e crià nu wiki parallelo a Nupedia. 'A policy d''o "punto 'e vista neutrale" fuie criata durante 'e primmi mise, e assumigliava â primma policy 'e Nupedia chiammata "nonbiased". A pprimmo acchitto, ce steveno sulamente pochi rregole e Wikipedia crisceva indipendentemente â Nupedia. 'E primme collabborature venevano 'a Nupedia o puro 'a ricerche fatte 'ncopp 'o webb. Verzo 'a fine d''o 2001, Wikipedia cuntava mmerzo 20.000 articuli e 18 edizioni in lengue diverse. Criscette nfi a arrivà a 26 lengue verzo ô termene d''o 2002, 46 ô termene d''o 2003 e 161 ô termene d''o 2004. Pe nu cierto tiempo, ce stettero sia Nupedia che Wikipedia, fi a ca 'e server principale jetteno 'n tilt ô 2003 e tutte ll'articuli venettero raggruppati 'int 'a Wikipedia.

C''a scusa d''a pubblicità e d' 'o fatto ca Wikipedia era gestita sulo â ngrese, nu gruppo d'utenti spagnuoli lassajeno a Wikipedia e criajeno 'a Enciclopedia Libre, 'o febbraro d' 'o 2002. N'anno aroppo, Wales annunciaje ca Wikipedia nun avev'a tenè cchiù 'a pubblicità, e 'o sito fuje spustato 'ncopp 'o dominio "wikipedia.org". Tanti ati pruggiette so' nnate 'a Wikipedia; Citizendium, Scholarpedia e Amapedia, per esempio, so' nnate pe' rrimedià a cierti difette o mancanze strutturali 'e Wikipedia.

 
'O nummero 'e ll'articuli d''a Wikipedia in inglese criscette assaje d''o 2002 ô 2006, cu nu raddoppio 'e ll'articuli int'a manco n'anno.

'A Wikimedia Foundation fuje criata â Wikipedia e Nupedia 'o 20 'e giugno d''o 2003. 'O marchio Wikipedia® fuje reggistrato all'ufficio marchi e brevetti 'mmericani 'o 17 'e settembre d''o 2004. 'O marchio fuje registrato effettivamente sulo 'o 10 'e gennaio d''o 2006. Tecnicamente, 'o scopo d''o marchio reggistrato è chisto: "Pruvvedè all'informazione 'int'o campo 'e na generalizzata canoscenza 'e livello nciclupedico tramite internette". Caccheruno sta pruggettanno 'e usà 'o marchio 'e Wikipedia pe' cierti prodotte, comme libbri o DVD. Ogge, 'a Wikipedia ngrese tene cchiù 'e 1,7 miliune d'articuli, ca 'a fanno addivintà 'a cchiù granda 'nciclopedia maje criata, superanno pure 'a Yongle Encyclopedia (1407), ch'aveva mantenuto 'o record pe'seiciento anne.

Scritture e organizzature

Quanno era Dicembre d' 'o 2005, cchiù o meno 27 000 utente àveno fatto ommacaro 5 cagnamienti 'ncopp'â Wikipedia; 'e chieste 17 mila faticàjeno 'ncopp'â ll'edizione ngrese.[1] 'O mentenimiento 'o facette nu grupp' 'e vuluntari, comm'ê programmature ca criarono 'o prugramma MediaWiki, e ati utenti 'e cunferenza co diversi livell'ê llicenzia: "steward", "bureaucrat" e "administrator".[2] Ll'ammenistrature era 'o gruppo cchiù gruosso e putevano scancell'à 'e ppaggene, pruteggere ll'articule e bloccà ll'utenti.[3]

Wikipedia is funded through the Wikimedia Foundation. Its 4th Quarter 2005 costs were $321,000 USD, with hardware making up almost 60% of the budget.[4] The Wikimedia Foundation currently relies primarily on private donations, and holds regular fundraisers;[5] the January 2007 fundraiser raised just over $1 million.[6]

Tutte 'e wikipedie

1 000 000+ articles

LanguageLanguage (local)WikiArticlesTotalEditsAdminsUsersActive UsersImagesDepth
1EnglishEnglishen4,164,69929,432,775592,771,1881,45318,405,388135,438802,416741
2GermanDeutschde1,550,0184,326,089119,364,6002671,599,77423,690167,59589
3FrenchFrançaisfr1,351,0775,611,71688,486,9771851,490,35118,76139,750157
4DutchNederlandsnl1,146,5092,440,11735,353,86361511,7184,9322018
5ItalianItalianoit1,006,7803,228,32960,984,531107850,2249,415113,87792

100 000+ articles

LanguageLanguage (local)WikiArticlesTotalEditsAdminsUsersActive UsersImagesDepth
6SpanishEspañoles969,0034,060,94968,475,8331322,519,84915,7050172
7RussianРусскийru966,4003,271,38359,880,24093996,66313,009144,247104
8PolishPolskipl949,7631,852,93235,208,001152539,1955,466017
9Japanese日本語ja845,6072,316,60247,167,56656705,46112,11379,53062
10SwedishSvenskasv778,7401,969,63820,448,80088314,3793,281024
11PortuguesePortuguêspt770,3193,129,55534,915,823381,103,3235,64121,146105
12Chinese中文zh671,4882,848,11725,923,063771,371,6077,14532,87396
13VietnameseTiếng Việtvi576,3131,599,44210,162,05627318,9941,08616,86920
14UkrainianУкраїнськаuk429,4221,309,97711,964,87626166,3952,30337,81738
15CatalanCatalàca394,808968,72311,179,41127137,0421,7457,11424
16Norwegian (Bokmål)Norsk (Bokmål)no368,120896,50612,384,56963261,8092,04750028
17FinnishSuomifi316,474849,55613,376,99949226,6931,99331,82545
18Persianفارسیfa295,9991,466,46813,387,29526328,7382,52623,626143
19CzechČeštinacs256,890665,25810,005,52030213,8552,389238
20HungarianMagyarhu234,202800,09213,588,64936222,6972,17041,08699
21Korean한국어ko230,407744,20911,730,96728216,6882,05911,77378
22RomanianRomânăro223,350925,1767,724,19323250,1471,28827,62182
23IndonesianBahasa Indonesiaid214,350941,2717,388,45917436,4971,75436,27390
24Arabicالعربيةar212,6681,274,50812,553,78430596,1822,96215,070246
25TurkishTürkçetr204,5941,025,31713,628,72926457,7883,09227,672214
26KazakhҚазақшаkk201,903464,8181,783,3631122,1242077,6867
27MalayBahasa Melayums182,472384,2583,041,48116108,56839713,51910
28SlovakSlovenčinask181,526374,7855,162,065984,9206382316
29SerbianСрпски / Srpskisr180,335579,0046,936,26018117,66784420,13959
30CebuanoSinugboanong Binisayaceb179,859305,0471,630,762712,141643413
31EsperantoEsperantoeo175,785381,1474,991,2892178,8785017,95018
32DanishDanskda175,090568,0157,096,42037179,9381,259263
33LithuanianLietuviųlt157,203338,5924,431,4442466,86950315,82117
34BasqueEuskaraeu149,407354,2703,649,2331241,986314119
35BulgarianБългарскиbg144,364325,5265,773,28024129,9531,0701,38128
36Hebrewעבריתhe143,271591,41914,509,83733193,1412,22638,107240
37SlovenianSlovenščinasl136,219293,0633,982,22733106,0586026,33418
38CroatianHrvatskihr129,538373,2794,045,50528105,81966610,63238
39VolapükVolapükvo119,087247,3483,147,482615,62950015
40Waray-WarayWinaraywar112,186164,2931,828,165214,622772742
41EstonianEestiet106,550269,4893,554,4903756,4805633,41131
42Hindiहिन्दीhi104,770396,7252,157,064483,3972802,41942

10 000+ articles

LanguageLanguage (local)WikiArticlesTotalEditsAdminsUsersActive UsersImagesDepth
43GalicianGalegogl98,354210,4412,904,1231042,7893929,60018
44Simple EnglishSimple Englishsimple95,932279,6595,407,67424289,6678712371
45Norwegian (Nynorsk)Nynorsknn95,437226,6422,421,8023047,39829819820
46AzerbaijaniAzərbaycancaaz93,165232,9772,628,7471453,94248213,90125
47LatinLatinala86,339162,9992,447,4291454,478275112
48GreekΕλληνικάel85,001219,5743,988,37821120,0851,0878,38846
49UzbekO‘zbekuz79,973419,7351,264,398612,0068226854
50Thaiไทยth78,967390,0894,915,11318164,2441,02527,243196
51Serbo-CroatianSrpskohrvatski / Српскохрватскиsh77,631197,2881,509,6661250,9912563,57218
52Georgianქართულიka71,387197,5342,403,5081049,5802749,36938
53OccitanOccitanoc71,340120,7161,877,037615,7431421,2917
54Newar / Nepal Bhasaनेपाल भाषाnew69,896187,883747,20419,209297311
55MacedonianМакедонскиmk68,2171,034,1402,970,6541741,1102576,086--
56TagalogTagalogtl60,453181,1821,316,2421143,3321571,89429
57PiedmontesePiemontèispms58,79384,852736,05699,748612,1842
58BelarusianБеларускаяbe55,917128,8931,573,698732,78124568221
59HaitianKrèyol ayisyenht53,19960,638660,329110,16445680
60Tamilதமிழ்ta51,424142,4991,378,4872947,9252948,76230
61Teluguతెలుగుte51,183118,639814,3771829,0101347,64612
62Belarusian (Taraškievica)Беларуская (тарашкевіца)be-x-old48,300120,9711,574,890728,9871881,15829
63LatvianLatviešulv46,846188,7981,990,1121837,50929613,51497
64BretonBrezhonegbr45,15693,9011,501,8161125,4031424,65219
65MalagasyMalagasymg45,127179,518614,60655,721315230
66AlbanianShqipsq44,696107,4961,361,2931549,50826810,57025
67ArmenianՀայերենhy44,088212,9711,160,124821,5882443,83380
68JavaneseBasa Jawajv42,71693,896814,453916,9101214,75812
69WelshCymraegcy40,61695,7281,921,6411723,9161333,73037
70Marathiमराठीmr38,312124,5071,169,7641131,8821944,79248
71LuxembourgishLëtzebuergeschlb38,01477,7181,523,771820,5121033,24121
72IcelandicÍslenskais35,36594,5321,411,9502431,1071853,03942
73BosnianBosanskibs32,136138,5542,118,8141557,3742114,437168
74Burmeseမြန်မာဘာသာmy31,25345,292196,045517,446453,5821
75YorubaYorùbáyo30,49752,062491,11228,841592135
76BashkirБашҡортba30,20762,954345,87787,517576346
77AragoneseAragonésan29,01694,7121,504,232625,7871161,10681
78Malayalamമലയാളംml28,805196,3881,740,2342045,2383852,952300
79LombardLumbaartlmo28,28469,993963,315711,196564,28530
80West FrisianFryskfy25,93252,000651,796913,7181024,96213
81Western Panjabiشاہ مکھی پنجابی (Shāhmukhī Pañjābī)pnb25,90930,584345,20328,933512280
82AfrikaansAfrikaansaf25,87062,8591,145,6321148,4902002,49137
83Bengaliবাংলাbn25,356282,0071,403,3771041,9463001,557--
84SwahiliKiswahilisw25,15365,068906,7181014,793861,91835
85AromanianArmãneashceroa-rup25,12128,821213,58016,322255180
86Bishnupriya Manipuriইমার ঠার/বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরীbpy24,77257,026754,099111,1662816222
87IdoIdoio24,58834,959866,579513,13666984
88KirghizКыргызчаky24,29735,782151,78456,986752,4491
89Urduاردوur22,92090,816743,2201324,0511183,76172
90SicilianSicilianuscn22,85251,294691,526915,396681,54321
91Nepaliनेपालीne22,60950,449319,281811,9385315510
92Gujaratiગુજરાતીgu22,44740,502281,445614,952853284
93Cantonese粵語zh-yue22,25771,127789,3851169,56114366854
94Low SaxonPlattdüütschnds20,25048,632709,582618,46167029
95KurdishKurdî / كوردیku19,45745,019584,060716,5747666622
96IrishGaeilgega18,66637,186662,046816,089881,24018
97AsturianAsturianuast18,56133,626732,177719,488852514
98QuechuaRuna Simiqu17,67847,444611,441210,478528337
99SundaneseBasa Sundasu17,40435,337427,69059,4585057213
100TatarTatarça / Татарчаtt16,90148,107693,739411,754681,70949
101ChuvashЧăвашcv14,28529,805480,021411,9855562919
102InterlinguaInterlinguaia13,89223,407509,9511016,246542210
103BugineseBasa Ugibug13,69417,064171,21234,84717131
104NeapolitanNapulitanonap13,64626,306658,26069,6583636622
105AlemannicAlemannischals13,55332,340514,746831,20510462831
106SamogitianŽemaitėškabat-smg13,41823,310313,448710,360516967
107ScotsScotssco13,21041,565354,195616,5919026539
108BanyumasanBasa Banyumasanmap-bms12,98725,503182,43935,487315507
109WalloonWalonwa12,65932,552299,77938,293282,22123
110SoraniSoranî / کوردیckb12,34635,296210,60039,5698227621
111Kannadaಕನ್ನಡkn12,24232,812324,854614,190772,63828
112Amharicአማርኛam12,18837,005302,753612,867331,58134
113Scottish GaelicGàidhliggd11,23218,899427,24998,9214854511
114Fiji HindiFiji Hindihif10,98319,960183,00017,590501666
115Min NanBân-lâm-gúzh-min-nan10,90027,985439,428816,5335541939
116TajikТоҷикӣtg10,67419,788327,89848,5455830212
117Mazandaraniمَزِرونيmzn10,31620,523105,76236,129292365

1 000+ articles

LanguageLanguage (local)WikiArticlesTotalEditsAdminsUsersActive UsersImagesDepth
118Yiddishייִדישyi9,94332,231469,833315,866561,43773
119VenetianVènetovec9,88729,657534,235510,8254773672
120Egyptian Arabicمصرى (Maṣrī)arz9,74670,774564,693637,557701,515313
121TarantinoTarandíneroa-tara9,16316,500124,65254,423233005
122NahuatlNāhuatlnah9,03318,397376,30368,7103321022
123Sanskritसंस्कृतम्sa8,81721,294225,88578,414546121
124OssetianИронауos8,80632,842438,36639,8323844099
125MongolianМонголmn8,75124,152337,318821,69410566543
126SakhaСаха тыла (Saxa Tyla)sah8,72823,925293,90937,174441,79337
127Zamboanga ChavacanoChavacano de Zamboangacbk-zam7,8009,36485,20225,6332700
128KapampanganKapampanganpam7,75816,372267,90027,3213387320
129Upper SorbianHornjoserbscehsb7,68219,325295,12849,5615123935
130LimburgishLimburgsli7,19222,145349,34959,9365568368
131Northern SamiSámegiellase7,16815,133249,61859,276305520
132Sinhaleseසිංහලsi7,13637,203250,564313,465663,690120
133MaoriMāorimi7,02712,311138,972105,01816136
134CorsicanCorsuco6,37712,337328,90427,140396623
135BavarianBoarischbar6,35125,210335,141720,77182327117
136Gan贛語gan6,11631,619385,143216,30022257212
137IlokanoIlokanoilo6,08615,661177,72435,2763214128
138Tibetanབོད་སྐདbo6,06414,612125,93818,7613628417
139Gilakiگیلکیglk5,99410,94839,82525,021228542
140FaroeseFøroysktfo5,92716,273268,36288,7534653350
141Rusynрусиньскый языкrue5,9168,52491,51815,69229222
142ZazakiZazakidiq5,59017,381299,14348,4053729377
143Central BicolanoBikolbcl5,5419,472144,71116,023299468
144Punjabiਪੰਜਾਬੀpa5,26317,196121,71015,5304922836
145VõroVõrofiu-vro5,0908,777166,74134,9952825110
146Hill MariКырык Мары (Kyryk Mary) mrj5,0908,21574,97202,75417483
147Dutch Low SaxonNedersaksischnds-nl5,06513,916273,30279,261421,13360
148Wu吴语wuu5,01312,188197,400223,3073343133
149Turkmenتركمن / Туркменtk4,67310,478183,98417,2493829627
150Pashtoپښتوps4,65211,946147,58977,085321,08430
151West FlemishWest-Vlamsvls4,62214,264268,13058,7903557282
152ManxGaelggv4,26216,016279,28727,03632321133
153Mingrelianმარგალური (Margaluri)xmf4,06313,26285,56123,25931033
154PangasinanPangasinanpag3,8245,68447,45812,86117432
155KomiКомиkv3,6778,620115,02814,9091922024
156Divehiދިވެހިބަސްdv3,65610,334117,336310,150291,11438
157ZeelandicZeêuwszea3,6556,37384,58854,1822667
158NormanNouormand/Normaundnrm3,5337,681207,98235,13913537
159Khmerភាសាខ្មែរkm3,48017,694123,2591110,506771,002116
160Komi-PermyakПерем Коми (Perem Komi)koi3,4287,21849,62402,46592738
161RomanshRumantschrm3,4257,689135,98336,550255227
162Oriyaଓଡ଼ିଆor3,37121,349124,56344,6755260166
163Meadow MariОлык Марий (Olyk Marij)mhr3,27210,517110,67904,3532629652
164LadinoDzhudezmolad3,2019,711149,01777,220305863
165KashubianKaszëbsczicsb3,1836,211159,40555,9382214223
166UdmurtУдмурт кылudm3,1137,47193,35934,8922410624
167LigurianLígurulij3,1109,643150,50024,6692812369
168North FrisianNordfriiskfrr3,07710,33077,45434,0252549942
169FriulianFurlanfur3,0566,514156,00925,4922441131
170Uyghurئۇيغۇر تىلىug2,9078,104133,48027,2772855853
171Classical Chinese古文 / 文言文zh-classical2,89563,645220,389131,111501--
172VepsianVepsänvep2,8835,77048,48212,53630178
173SardinianSardusc2,8288,925125,23626,5023217765
174Paliपाऴिpi2,8084,18897,59802,436916
175MalteseMaltimt2,72212,352217,73457,440571,153221
176Bihariभोजपुरीbh2,7176,502113,04914,130141234
177RipuarianRipoarischksh2,6619,4912,113,722610,37132111--
178SomaliSoomaaligaso2,6487,712117,44937,1065614356
179NovialNovialnov2,6454,650173,84934,028181021
180Saterland FrisianSeelterskstq2,5867,239106,91244,9123249248
181Anglo-SaxonEngliscang2,58411,969166,377045,14539378183
182AymaraAymaray2,5325,86972,04426,107281221
183CornishKernewek/Karnuackkw2,4486,533164,26015,1103112770
184NavajoDiné bizaadnv2,42312,352143,74735,78727326195
185HakkaHak-kâ-fa / 客家話hak2,3484,94180,97918,567211820
186PicardPicardpcd2,3275,52243,99713,557427515
187ExtremaduranEstremeñuext2,2165,141101,84826,25029335
188Franco-Provençal/ArpitanArpitanfrp2,2144,984182,52835,279262757
189GuaraniAvañe'ẽgn2,2096,30286,98925,456201047
190SilesianŚlůnskiszl2,0998,720209,13937,848341239
191GagauzGagauzgag2,0824,72252,92603,13624918
192Assameseঅসমীয়াas2,05329,957113,08746,217541,215--
193InterlingueInterlingueie2,0354,437111,35425,083261135
194LingalaLingalaln2,0156,405106,31024,089202679
195Emilian-RomagnolEmiliàn e rumagnòleml1,9529,96868,74756,38031528116
196KalmykХальмгxal1,8807,42872,11433,85814685
197HawaiianHawai`ihaw1,8584,24864,38515,26011125
198Palatinate GermanPfälzischpfl1,8493,68938,19072,957266310
199Pennsylvania GermanDeitschpdc1,8184,84797,211311,9851615956
200KinyarwandaIkinyarwandarw1,8164,65470,45903,68416037
201Karachay-BalkarКъарачай-Малкъар (Qarachay-Malqar)krc1,80610,30694,80013,1031879204
202Crimean TatarQırımtatarcacrh1,7789,024114,79426,065295211
203AcehneseBahsa Acèhace1,6984,46174,61317,066304244
204Tonganfaka Tongato1,6525,95732,09313,3741345037
205ChechenНохчийнce1,6007,39071,08575,90328267126
206GreenlandicKalaallisutkl1,5924,44466,61524,90523148
207Assyrian Neo-Aramaicܐܪܡܝܐarc1,5755,94086,06957,1711872111
208Lower SorbianDolnoserbskidsb1,5706,756116,81536,7912818189
209ErzyaЭрзянь (Erzjanj Kelj)myv1,5203,69772,80733,819111840
210ShonachiShonasn1,3523,21133,54703,59517320
211LezgianЛезги чІал (Lezgi č’al)lez1,3373,75335,69841,970314531
212BanjarBahasa Banjarbjn1,3366,53947,70923,2803433111
213PapiamentuPapiamentupap1,3243,23269,11114,33125444
214KabyleTaqbaylitkab1,2304,57551,22613,6052310483
215Tok PisinTok Pisintpi1,2235,80474,22434,653163179
216LakЛаккуlbe1,1917,08036,26503,3841812125
217Buryat (Russia)Буряадbxr1,1664,14128,12223,995331844
218LojbanLojbanjbo1,1525,889105,98165,7391714304
219MokshaМокшень (Mokshanj Kälj)mdf1,1373,85543,67423,237147765
220WolofWolofwo1,1325,20795,21145,6061572237
221AvarАварav1,0724,60847,29604,005392112
222SrananSranantongosrn1,0282,38736,24612,5619027

100+ articles

LanguageLanguage (local)WikiArticlesTotalEditsAdminsUsersActive UsersImagesDepth
223MirandeseMirandésmwl9664,76378,24924,139412254
224TahitianReo Mā`ohity8823,00243,99832,86011185
225Kabardian CircassianАдыгэбзэ (Adighabze)kbd8732,56427,86712,274231641
226Laoລາວlo8725,16439,77424,7222326187
227AbkhazianАҧсуаab8054,02037,73215,876201150
228TetumTetuntet7712,01851,82432,99813167
229LatgalianLatgaļultg7522,31027,86301,767115452
230Nauruandorerin Naoerona7324,02771,21443,854121358
231KongoKiKongokg7262,84536,61513,244130110
232IgboIgboig6973,79252,12223,935179271
233Northern SothoSesotho sa Leboanso6861,54513,01211,02610013
234ZhuangCuenghza6621,84934,44903,30215060
235KarakalpakQaraqalpaqshakaa6222,27332,73413,4832012101
236ZuluisiZuluzu5723,25931,92605,355202216
237CheyenneTsetsêhestâhesechy5471,79518,35813,63921053
238Romaniromani - रोमानीrmy5402,20345,44016,664106196
239Old Church SlavonicСловѣньскъcu5093,84865,89539,745162--
240TswanaSetswanatn4951,80517,87233,02510169
241CherokeeᏣᎳᎩchr4673,39130,41026,197161352
242BislamaBislamabi4421,54734,66213,681161140
243Gothic𐌲𐌿𐍄𐌹𐍃𐌺got4313,35127,77926,604915381
244Min DongMìng-dĕ̤ng-ngṳ̄cdo4282,75733,45926,6671046359
245SamoanGagana Samoasm4262,76430,64702,939111334
246MoldovanМолдовеняскэmo4012,3399,98602,122031100
247BambaraBamanankanbm3912,76633,52214,013151447
248Inuktitutᐃᓄᒃᑎᑐᑦiu3863,48635,09126,223154--
249NorfolkNorfukpih3811,43036,97913,496182196
250PonticΠοντιακάpnt3741,62932,97443,475143228
251SwatiSiSwatiss3651,62634,25522,817154251
252Sindhiسنڌي، سندھی ، सिन्धsd3643,82527,06513,4601619--
253KikuyuGĩkũyũki3261,45415,35202,57870126
254EweEʋegbeee2955,79842,21344,248100--
255Hausaهَوُسَha2831,55325,92723,368230336
256OromoOromooom2752,62518,01212,65395--
257FijianNa Vosa Vakavitifj2651,45031,49803,203100434
258Tigrinyaትግርኛti2581,21317,26102,821121195
259TsongaXitsongats2411,55426,42812,979140--
260Kashmiriकश्मीरी / كشميريks2272,07826,69933,397121--
261SangoSängösg1951,30518,76112,407132466
262VendaTshivendave1941,16614,95602,38280322
263KirundiKirundirn1891,12616,95302,86590370
264Dzongkhaཇོང་ཁdz1801,28225,55903,292101--
265CreeNehiyawcr1722,36523,43214,988130--
266AkanAkanaak1711,36316,06413,710140--
267TumbukachiTumbukatum1681,11620,67502,310150--
268LugandaLugandalg1671,46316,26422,244110--
269ChichewaChi-Chewany1631,13215,11912,459130472
270InupiakIñupiakik1621,79731,37612,814120--
271ChamorroChamoruch1602,14714,91605,141151--
272FulaFulfuldeff1581,37519,14422,807141--
273TwiTwitw15599814,39113,889130427
274SesothoSesothost1522,18815,00013,336100--
275XhosaisiXhosaxh1451,34922,67903,169120--

10+ articles

LanguageLanguage (local)WikiArticlesTotalEditsAdminsUsersActive UsersImagesDepth
276NdongaOshiwambong214265,90601,71801--
277Sichuan Yiꆇꉙii1615811,51801,51003--
278ChoctawChoctawcho151404,05201,37402--
279MarshalleseEbonmh101644,09001,70102--

1+ articles

LanguageLanguage (local)WikiArticlesTotalEditsAdminsUsersActive UsersImagesDepth
280AfarAfaraa61,4142,47703,21700--
281KuanyamaKuanyamakj5693,42401,10300--
282Hiri MotuHiri Motuho3753,62501,24200--
283MuscogeeMuskogeemus2773,49501,59200--
284KanuriKanurikr1834,39304,37100--

0 articles in language (other than main page)

LanguageLanguage (local)WikiArticlesTotalEditsAdminsUsersActive UsersImagesDepth
285HereroOtsihererohz01184,31703,04900-

Grand Total

ArticlesTotalEditsAdminsUsersImages
24 893 15994 104 0141 519 112 8824 50738 852 4372 047 723

Software e hardware

 
Wikipedia riceve nu sacco 'e informazioni.

Nutarelle

  1. Paragraph's statistics taken from "Active wikipedians" (Wikipedia Statistics, April 13 2006).
  2. "Wikipedia:User access levels", Wikipedia (January 12, 2007)
  3. "Wikipedia:Administrators", Wikipedia (January 23, 2007)
  4. Fundraising, Wikimedia Foundation
  5. "Fundraising report", Wikimedia Foundation (January 21 2007)