EM i friidrett 2022

EM i friidrett 2022 ble arrangert i München i Tyskland fra 15. til 21. august 2022.

EM i friidrett 2022
2022 European Athletics Championships logo.svg
2014 Olympiastadion Munich.jpg
Generell informasjon
Idrettsgrenfriidrett
VertsbyMünchen
VertslandTyskland Tyskland
Arena(er)Olympiastadion
Dato15. – 21. august 2022
Utgavenummer26
Deltakernasjoner48
Deltakere1 495
Øvelser50
Nettsted Offisielt nettsted (de)
Mesterskap
Forrige – neste
Paris 2020Roma 2024

Mesterskapet var en del av Europamesterskapet 2022.[1]

Resultater

Øvelser under
EM i friidrett 2022
 
Løpsøvelser
100 m menn kvinner
200 mmennkvinner
400 mmennkvinner
800 mmennkvinner
1500 mmennkvinner
5000 mmennkvinner
10 000 mmennkvinner
100 meter hekkkvinner
110 meter hekkmenn
400 meter hekkmennkvinner
3000 m
hinder
mennkvinner
4 x 100 m stafettmennkvinner
4 x 400 m stafettmennkvinner
Landeveisøvelser
Maratonmennkvinner
Maraton (lag)mennkvinner
20 km kappgangmennkvinner
35 km kappgangmennkvinner
Tekniske øvelser
Lengdehoppmennkvinner
Trestegmennkvinner
Høydehoppmennkvinner
Stavsprangmennkvinner
Kulestøtmennkvinner
Diskoskastmennkvinner
Spydkastmennkvinner
Sleggekastmennkvinner
Mangekamp
Sjukampkvinner
Tikampmenn

Menn

Løpsøvelser

ØvelseGullSølvBronse
100 meter
detaljer
Marcell Jacobs
  Italia
9,95 =CR,SBZharnel Hughes
  Storbritannia
9,99Jeremiah Azu
  Storbritannia
10,13 PB
200 meter
detaljer
Zharnel Hughes
  Storbritannia
20,07 SBNethaneel Mitchell-Blake
  Storbritannia
20,17Filippo Tortu
  Italia
20,27
400 meter
detaljer
Matthew Hudson-Smith
  Storbritannia
44,53Ricky Petrucciani
  Sveits
45,03 SBAlex Haydock-Wilson
  Storbritannia
45,17
800 meter
detaljer
Mariano García
  Spania
1.44,85 PBJake Wightman
  Storbritannia
1.44,91 SBMark English
  Irland
1.45,19
1500 meter
detaljer
Jakob Ingebrigtsen
  Norge
3.32,76 CRJake Heyward
  Storbritannia
3.34,44Mario García
  Spania
3.34,88
5000 meter
detaljer
Jakob Ingebrigtsen
  Norge
13.21,13Mohamed Katir
  Spania
13.22,98 SBYemaneberhan Crippa
  Italia
13.24,83
10000 meter
detaljer
Yemaneberhan Crippa
  Italia
27.46,13Zerei Kbrom Mezngi
  Norge
27.46,94 PBYann Schrub
  Frankrike
27.47,13 PB
Maraton
detaljer
Richard Ringer
  Tyskland
2.10.21 SBMarhu Teferi
  Israel
2.10.23Gashau Ayale
  Israel
2.10.29 SB
  Israel6.31.48  Tyskland6.35.52  Spania6.38.44
110 meter hekk
detaljer
Asier Martínez
  Spania
13,14 =ELPascal Martinot-Lagarde
  Frankrike
13,14 =ELJust Kwaou-Mathey
  Frankrike
13,33
400 meter hekk
detaljer
Karsten Warholm
  Norge
47,12 CRWilfried Happio
  Frankrike
48,56Yasmani Copello
  Tyrkia
48,78
3000 meter hinder
detaljer
Topi Raitanen
  Finland
8.21,80Ahmed Abdelwahed
  Italia
8.22,35Osama Zoghlami
  Italia
8.23,44
20 km kappgang
detaljer
Álvaro Martín
  Spania
1.19.11 PBPerseus Karlström
  Sverige
1.19.23Diego García Carrera
  Spania
1.19.45 SB
35 km kappgang
detaljer
Miguel Ángel López
  Spania
2.26.49Christopher Linke
  Tyskland
2.29.30 PBMatteo Giupponi
  Italia
2.30.34 PB
4×100 meter stafett
detaljer
  Storbritannia
Jeremiah Azu
Zharnel Hughes
Jona Efoloko
Nethaneel Mitchell-Blake
Harry Aikines-Aryeetey*
Tommy Ramdhan*
37,67 CR  Frankrike
Méba-Mickaël Zeze
Pablo Matéo
Ryan Zeze
Jimmy Vicaut
37,94 SB  Polen
Adrian Brzeziński
Przemysław Słowikowski
Patryk Wykrota
Dominik Kopeć
Mateusz Siuda*
38,15 NR
4×400 meter stafett
detaljer
  Storbritannia
Matthew Hudson-Smith
Charlie Dobson
Lewis Davey
Alex Haydock-Wilson
Joe Brier*
Rio Mitcham*
2.59,35 SB  Belgia
Alexander Doom
Julien Watrin
Kévin Borlée
Dylan Borlée
Jonathan Borlée*
Jonathan Sacoor*
2.59,49  Frankrike
Gilles Biron
Loïc Prévot
Téo Andant
Thomas Jordier
Simon Boypa*
2.59,64 SB

Tekniske øvelser

ØvelseGullSølvBronse
Høydehopp
detaljer
Gianmarco Tamberi
  Italia
2,30Tobias Potye
  Tyskland
2,27Andrij Protsenko
  Ukraina
2,27
Stavsprang
detaljer
Armand Duplantis
  Sverige
6,06 CRBo Kanda Lita Baehre
  Tyskland
5,85Pål Haugen Lillefosse
  Norge
5,75
Lengdehopp
detaljer
Miltiadis Tedoglou
  Hellas
8,52 CRThobias Montler
  Sverige
8,06Jules Pommery
  Frankrike
8,06
Tresteg
detaljer
Pedro Pichardo
  Portugal
17,50Andrea Dallavalle
  Italia
17,04Jean-Marc Pontvianne
  Frankrike
16,94
Kulestøt
detaljer
Filip Mihaljević
  Kroatia
21,88 SBArmin Sinančević
  Serbia
21,39Tomáš Staněk
  Tsjekkia
21,26
Diskoskast
detaljer
Mykolas Alekna
  Litauen
69,78 CRKristjan Čeh
  Slovenia
68,28Lawrence Okoye
  Storbritannia
67,14 SB
Sleggekast
detaljer
Wojciech Nowicki
  Polen
82,00 WLBence Halász
  Ungarn
80,92 PBEivind Henriksen
  Norge
79,45
Spydkast
detaljer
Julian Weber
  Tyskland
87,66Jakub Vadlejch
  Tsjekkia
87,28Lassi Etelätalo
  Finland
86,44 PB

Mangekamp

ØvelseGullSølvBronse
Tikamp
detaljer
Niklas Kaul
  Tyskland
8545 p SBSimon Ehammer
  Sveits
8468 p NRJanek Õiglane
  Estland
8346 p

Kvinner

Løpsøvelser

ØvelseGullSølvBronse
100 meter
detaljer
Gina Lückenkemper
  Tyskland
10,99 =SBMujinga Kambundji
  Sveits
10,99Daryll Neita
  Storbritannia
11,00
200 meter
detaljer
Mujinga Kambundji
  Sveits
22,32Dina Asher-Smith
  Storbritannia
22,43Ida Karstoft
  Danmark
22,72
400 meter
detaljer
Femke Bol
  Nederland
49,44 ELNatalia Kaczmarek
  Polen
49,94Anna Kiełbasińska
  Polen
50,29
800 meter
detaljer
Keely Hodgkinson
  Storbritannia
1.59,04Rénelle Lamote
  Frankrike
1.59,49Anna Wielgosz
  Polen
1.59,87
1500 meter
detaljer
Laura Muir
  Storbritannia
4.01,08Ciara Mageean
  Irland
4.02,56Sofia Ennaoui
  Polen
4.03,59
5000 meter
detaljer
Konstanze Klosterhalfen
  Tyskland
14.50,47Yasemin Can
  Tyrkia
14.56,91Eilish McColgan
  Storbritannia
14.59,34
10000 meter
detaljer
Yasemin Can
  Tyrkia
30.32,57Eilish McColgan
  Storbritannia
30.41,05Lonah Chemtai Salpeter
  Israel
30.46,37
Maraton
detaljer
Aleksandra Lisowska
  Polen
2.28.36 SBMatea Parlov Koštro
  Kroatia
2.28.42Nienke Brinkman
  Nederland
2.28.52
  Tyskland7.28.48  Spania7.39.25  Polen7.40,54
100 meter hekk
detaljer
Pia Skrzyszowska
  Polen
12,53Luca Kozák
  Ungarn
12,69 =NRDitaji Kambundji
  Sveits
12,74
400 meter hekk
detaljer
Femke Bol
  Nederland
52,67 CRViktoriya Tkachuk
  Ukraina
54,30Anna Ryzhykova
  Ukraina
54,86
3000 meter hinder
detaljer
Luiza Gega
  Albania
9.11,31 CRLea Meyer
  Tyskland
9.15,35 PBElizabeth Bird
  Storbritannia
9.23,18
20 km kappgang
detaljer
Antigoni Drisbioti
  Hellas
1.29.03 PBKatarzyna Zdziebło
  Polen
1.29.20Saskia Feige
  Tyskland
1.29.25 PB
35 km kappgang
detaljer
Antigoni Drisbioti
  Hellas
2.47.00Raquel González
  Spania
2.49.10Viktória Madarász
  Ungarn
2.49.58 PB
4×100 meter stafett
detaljer
  Tyskland
Alexandra Burghardt
Lisa Mayer
Gina Lückenkemper
Rebekka Haase
Jessica-Bianca Wessolly*
42,34  Polen
Pia Skrzyszowska
Anna Kiełbasińska
Marika Popowicz-Drapała
Ewa Swoboda
Magdalena Stefanowicz*
Martyna Kotwiła*
42,61 NR  Italia
Zaynab Dosso
Dalia Kaddari
Anna Bongiorni
Alessia Pavese
Gloria Hooper*
42,84
4×400 meter stafett
detaljer
  Nederland
Eveline Saalberg
Lieke Klaver
Lisanne de Witte
Femke Bol
Laura de Witte*
3.20,87 EL  Polen
Anna Kiełbasińska
Iga Baumgart-Witan
Justyna Święty-Ersetic
Natalia Kaczmarek
Kinga Gacka*
Małgorzata Hołub-Kowalik*
3.21,68 SB  Storbritannia
Victoria Ohuruogu
Ama Pipi
Jodie Williams
Nicole Yeargin
Zoey Clark*
Laviai Nielsen*
3.21,74 SB

Tekniske øvelser

ØvelseGullSølvBronse
Høydehopp
detaljer
Jaroslava Mahutsjikh
  Ukraina
1,95Marija Vuković
  Montenegro
1,95Angelina Topić
  Serbia
1,93
Stavsprang
detaljer
Wilma Murto
  Finland
4,85 =CREkaterini Stefanidi
  Hellas
4,75 SBTina Šutej
  Slovenia
4,75
Lengdehopp
detaljer
Ivana Vuleta
  Serbia
7,06 =SBMalaika Mihambo
  Tyskland
7,03Jazmin Sawyers
  Storbritannia
6,80
Tresteg
detaljer
Maryna Bekh-Romantsjuk
  Ukraina
15,02 ELKristiina Mäkelä
  Finland
14,64 NRHanna Knjazieva-Minenko
  Israel
14,45
Kulestøt
detaljer
Jessica Schilder
  Nederland
20,24 ELAuriol Dongmo
  Portugal
19,82 NRJorinde van Klinken
  Nederland
18,94
Diskoskast
detaljer
Sandra Perković
  Kroatia
67,95Kristin Pudenz
  Tyskland
67,87 PBClaudine Vita
  Tyskland
65,20 SB
Sleggekast
detaljer
Bianca Florentina Ghelber
  Romania
72,72Ewa Różańska
  Polen
72,12 PBSara Fantini
  Italia
71,58
Spydkast
detaljer
Elína Tzéngko
  Hellas
65,81 PBAdriana Vilagoš
  Serbia
62,01Barbora Špotáková
  Tsjekkia
60,68

Mangekamp

ØvelseGullSølvBronse
Sjukamp
detaljer
Nafissatou Thiam
  Belgia
6628Adrianna Sułek
  Polen
6532Annik Kälin
  Sveits
6515 NR

Medaljestatistikk

Etter alle 50 øvelser.[2]

      Vertsnasjon (Tyskland)

Nr.LandGullSølvBronseTotalt
1  Tyskland77216
2  Storbritannia66820
3  Spania43310
4  Hellas4105
5  Nederland4026
6  Polen36514
7  Italia32611
8  Norge3126
9  Ukraina2125
10  Finland2114
11  Kroatia2103
12  Sveits1326
13  Serbia1214
14  Sverige1203
15  Israel1135
16  Tyrkia1113
17  Belgia1102
  Portugal1102
19  Albania1001
  Litauen1001
  Romania1001
22  Frankrike0459
23  Ungarn0213
24  Tsjekkia0123
25  Irland0112
  Slovenia0112
27  Montenegro0101
28  Danmark0011
  Estland0011
Totalt 29 land505050150

Referanser

🔥 Top keywords: